صفت اضداد

از دیگر ویژگی‌هایی که در زینب کبری(س) می‌توان یافت، وجود صفات و خصوصیات متضاد و مختلف در ایشان است. ایشان همانندپدر بزرگوارش حضرت امیرالمومنین‌(ع) همان طور که علما و محققین کشف کرده و گفته‌اند، دارای صفات و خصوصیات متضاد و مختلف بوده است یعنی در زمانی از آن بانو یک نوع صفت سراغ داریم و در زمانی دیگر صفتی ضد آن. به عبارت دیگر، خصوصیاتی در آن حضرت وجود داشت که کاملا منافی و متضاد با هم بوده‌اند.
شاید برای بسیاری از افراد شگفت انگیز باشد که بگوییم زینب(س) هم دارای صفات مختلف و متضاد بوده است. البته زینب به آن مرتبه‌ای که علی‌(ع) دست یافت نمی‌رسد، ولی بالاخره در طول حیات زینب(س) هم صفاتی می‌بینی که حتی با طبیعت و خصوصیات زنان معمولی سازگاری ندارد. مثلا از جمله صفاتی که در زنان بیشتر از مردان وجود دارد؛ رقّت قلب و احساسات و عواطف است که به مجرد دیدن و یا شنیدن حادثه و واقعه‌ای تأثر آور متاثر شده و چه بسا از دیده شان اشک جاری می‌شود.
زینب (س) هم مستثنا از این خصوصیت نمی‌توانست باشد، ایشان  هم رقت قلب نشان می‌دهد و از دیدن ناراحتی و مصیبت، متاثر و مغمون می‌گردد. در شب عاشورا هنگامی که امام حسین (ع) مشغول تمیز کردن شمشیر بود و با خودش اشعاری زمزمه می‌کرد،زینب (س) فورا شروع کرد به گریستن و گریه و ناله‌ای سر داد و سپس بی هوش شد.
اما همین زینبی که چنین رقّتی دارد و از اینکه برادرش را از دست خواهد داد می‌گرید و بی هوش می‌شود، در جریان اسارت کوچک ترین گریه و ضعفی از خود نشان نمی‌دهد و حتی امام سجاد(ع) را تسلیت می‌گوید.
باز در جایی دیگر می بینیم که زینب زنی است که از شدت حجاب و عفت کسی او را نمی‌بیند و صدایش به گوش نامحرمی نمی‌رسد، حتی نزدیک ترین همسایه‌ها. هرگاه می‌خواهد برای زیارت مرقد نبی اکرم (ص) برود شبانه و آن هم با محافظت کامل پدر و برادرانش حرکت می‌کند.
زینب(س) به پیروی از مادرش فاطمه زهرا (س) که فرمودند: بهترین چیزبرای زنان این است که مردان نامحرم آنان را ندیده وخودشان نیز ایشان را نبینند،در حفظ حجاب و عفت خود می‌کوشد. اما همین زینب(س) در عاشورا و در بازار کوفه در میان جمع کثیری از زن و مرد و پیر و جوان فریاد می‌زند و صدای خود را هرچه توان دارد، بلند می‌کند تا همه بشنوند، چراکه رسالت الهی اش اینگونه اقتضا می‌کند، آنچنان حیا و عفت را با فصاحت و بلاغت و نیز شجاعت و شهامت در می‌آمیزد که اعجاب همگان را بر می‌انگیزد.
راوی می‌گوید: لم اَرَ والله خفره قط انطق منها به خدا سوگند من زنی را ندیدم که به این اندازه حیا و عفت داشته باشد و در عین حال گویاتر و تواناتر از زینب(س) باشد./مصلح

منبع: کتاب حضرت زینب (س) بانوی گل های کبود/نویسنده علی تبریزیان /انتشارات دلیل ما /قم 1389

/ 0 نظر / 19 بازدید