حضور فعال در همه صحنه‌ها

از دیگر ویژگی‌های حضرت زینب (س) حضور فعال او در صحنه‌های جهاد و مبارزه با ستمکاران بود. از آن هنگامی که خودش را شناخت و توانست بین حق و باطل تمییز بدهد در جریانات سیاسی-اجتماعی حضور داشت.
گویی زینب باید شاهد و ناظر حوادث تاریخ باشد تا در موقع مناسب بتواند به وظیفه خود که همان رساندن کاروان حسینی به سر منزل مقصود است عمل کند. حضور زینب(س) با امام حسین(ع) در نهضت کربلا حکایتی دیگر است در اینجا زینب(س) هم هدف و آماج تیر حوادث و مصائب قرار می‌گیرد. هم باید مصیبت از دست دادن برادر و بستگان نزدیک خود را تحمل کند و هم اسیر شود و در عین حال در اسارت باید مبارزه و جهادی داشته باشد. زینب (س) شاهد بود که چگونه جد بزرگوارش مورد آزار و اذیت قرار گرفته، چگونه دنیا طلبان به خانه فاطمه(س)، محل نزول ملائکه الله هجوم بردند و چگونه آنجا را آتش زدند و مادرش را مضروب ساخته، پدرش را ریسمان بر گردن به طرف مسجد بردند.
زینب حاضر بود، می‌دید که چگونه میخ در به پهلوی مادر فرو می رود و چگونه برادر کوچکش محسن سقط می‌شود. زینب شاهد بیست و پنج سال خانه نشین شدن علی (ع) بود.
وی شاهد بود که پس از خلافت پدرش چگونه دوستان و نزدیکان او از شدت عدالت علی (ع) از دورش پراکنده شده و به دشمنی با او برخاستند.
زینب می‌دید که پدرش در این مدت چهار سال و اندی با مشکلات اساسی و بزرگی همچون ناکثین و مارقین و قاسطین روبرو است و سرانجام شاهد ضربت خوردن و شهادت پدرش بوده است.
و باز هم در آن زمانی که برادرش امام حسن(ع) پس از پدرش خلافت را به دست گرفته و با مشکلاتی مواجه می‌شود و با بدترین و پلید ترین دشمن اسلام یعنی معاویه به مبارزه می‌پردازد شاهد و حاضربود./مصلح

منبع:کتاب زندگی قمر بنی هاشم حضرت زینب کبری(س)/نویسنده جواد فاضل/انتشارات دنیای کتاب 1382

/ 2 نظر / 15 بازدید
نرجس

باسلام و قبولی طاعات و عبادات وبلاگ خوب و پر محتوایی دارید. ان شاءاله اگه همه مردان و زنان مسلمان حضرت زینب رو الگوی خودشون قرار بدن جامعه بشری به کمال و سعادت می رسه با اجازه لینکتون کردم اجر کم عنداله